Ndërlidhjet

Talibanët marrin kontrollin e një qarku në veri të Afganistanit


Afganistan

Militantët talibanë morën kontrollin e një qarku në provincën veriore Baglan të Afganistanit, pas dy ditësh luftime.

Zyrtarët policorë thanë se forcat qeveritare e braktisën qarkun Tala Va Vafrak, pasi mbetën pa furnizime.

"Talibanët kanë sulmuar qarkun për disa ditë dhe ne jemi detyruar të tërhiqemi", tha zëdhënësi i policisë provinciale, Zabihullah Shuja.

Më 5 maj, forcat qeveritare rimorën qarkun Kohistan, i cili për kohë të shkurtër ra nën kontrollin e talibanëve.

Kohistan ndodhet në provincën Badakhshan, ku talibanët kontrollojnë dy nga 28 qarqet e saj.

XS
SM
MD
LG