Ndërlidhjet

Presidenti Thaçi merr pjesë në Samitin e Sofjes


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Bullgari. Thaçi do të marrë pjesë në punimet e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor në Sofje.

Përmes një njoftimi të Zyrës së Presidentit, bëhet e ditur se Thaçi do të marrë pjesë në takimin dhe konferencën e përbashkët të liderëve të shteteve të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor.

Pas arritjes në Sofje, presidentit Thaçi do t’i organizohet pritje zyrtare nga presidenti bullgar, Boyko Borisov.

Ai po ashtu do të marrë pjesë edhe në Forumin Ekonomik Botëror, që organizohet në kryeqytetin bullgar.

Zyrtarët evropianë e vlerësojnë këtë samit si jashtëzakonisht të rëndësishëm, pasi është i pari që nga Samiti i Selanikut, i cili ishte zhvilluar para plot 15 vjetësh.

Pjesë e Samitit të BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor në Sofje do të jenë mbi 30 liderë të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe të shteteve të Ballkanit Perëndimor.

XS
SM
MD
LG