Ndërlidhjet

Bullgaria: Republika e Maqedonisë së Ilindenit është emër i pranueshëm për ne


Zëvendëskryeministrja e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva, foto nga arkivi.

Ministrja e Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva ka deklaruar në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se për Bullgarinë është i pranueshëm emri Republika e Maqedonisë së Ilindenit, duke iu referuar emrit të ri që mund ta ketë Maqedonia, pas kontestit të emrit që ka kjo e fundit me Greqinë.

Sipas saj, ky emër tregon se shtetet kanë një të kaluar të përbashkët.

Bullgaria pranon propozimin e ri për emrin e Maqedonisë
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

“Republika e Maqedonisë së Ilindenit do të thotë për mua se ata pranojnë që ne kemi histori dhe të kaluar të përbashkët, sepse kjo është pjesë shumë e rëndësishme e historisë bullgare, është moment shumë i rëndësishëm edhe për ata”, ka thënë ajo.

Kryeministri maqedon, Zoran Zaev ka njoftuar se të premten do të zhvillojë një takim me krerët e partive dhe presidentin për të diskutuar propozimin që mund të jetë i pranueshëm për Maqedoninë dhe Greqinë.

Kryengritja e Ilindenit është zhvilluar në vitin 1903 kundër Perandorisë Otomane.

XS
SM
MD
LG