Ndërlidhjet

Koreja e Veriut shkatërron poligonin e testimit bërthamor


Gazetarët në aeroportin Kalma, Wonsan

Në praninë e gazetarëve të huaj, Koreja e Veriut ka shkatërruar vendin ku do të bëhej testimi bërthamor, njofton AFP.

Mbyllja e poligonit u njoftua më parë nga udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, përpara një samiti të planifikuar me Presidentin e SHBA-së Donald Trump në qershor.

Vendimin për të mbyllur poligonin mirëpritet si gjest i mirë nga nga Kim para samitit. Megjithatë, ky nuk është një hap i pakthyeshëm dhe duhet të ndiqen masa shumë më të rëndësishme për të siguruar kërkesat e Trump-it.

XS
SM
MD
LG