Ndërlidhjet

Trump: Ende po negociojmë me verikoreanët për mbajtjen e samitit


Presidenti amerikan, Donlad Trump.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka konfirmuar se një nga zyrtarët më të lartë të Koresë Veriore është nisur drejt Nju Jorkut për të biseduar rreth mbajtjes së samitit në mes të Trumpit dhe liderit verikorean, Kim Jong Un.

Përmes një postimi në Twitter më 29 maj, ai ka thënë se Shtetet e Bashkuara kanë mbledhur një “ekip shumë të mirë” për bisedime me verikoreanët dhe se negociatat për samitin janë duke u zhvilluar ende.

Trump ka njoftuar se nënkryetari i Koresë së Veriut, Kim Young Chol, është nisur drejt Nju Jorkut.

“Përgjigje e plotë ndaj letrës sime, faleminderit!”, është shprehur ai.

Takimi në mes të Trumpit dhe liderit verikorean, Kim Jong Un ishte planifkuar të mbahej më 12 qershor në Singapor, mirëpo dilemat për samitin janë ngritur kur Trump ka njoftuar se është tërhequr nga i njëjti.

XS
SM
MD
LG