Ndërlidhjet

Trump deklaron se mund ta ftojë Kimin në SHBA


Presidenti amerikan, Donald Trump.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se ai do të konsiderojë mundësinë që t’i bëjë ftesë liderit verikorean, Kim Jong Un në Shtëpinë e Bardhë, nëse punimet në samitin e Singaporit shkojnë mirë.

Trump i ka bërë këto komente pasi është takuar me kryeministrin japonez, Shinzo Abe, për të diskutuar samitin e 12 qershorit.

Ai ka thënë se është e munduar arritja e një marrëveshje për t’i dhënë fund Luftës Koreane, ndonëse ai këtë proces e ka cilësuar “pjesë të lehtë” të negociatave.

“Çfarë do të ndodhë pas atij procesi është shumë e rëndësishme”, u ka thënë ai gazetarëve.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj rajonalë dëshirojnë që Koreja Veriore të heqë dorë nga armët bërthamore, mirëpo Trump ka pranuar se për të arritur në atë pikë nuk mjafton një takim.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, duke folur më vonë në Shtëpinë e Bardhë ka thënë se Kim Jong-un ka dhënë shenja se ai personalisht ka gatishmëri për të denuklearizuar Gashishullin Korean, ndonëse nuk është e qartë nëse synimet e tij përkojnë me kërkesat e SHBA-së.

XS
SM
MD
LG