Ndërlidhjet

BIK: Të ruhet fryma unifikuese e Ramazanit


Naim Tërnava.

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava u është drejtuar besimtarëve myslimanë në Kosovë me një mesazh urimi për festën e Fitër Bajramit.

Kreu i Bashkësisë Islame të Kosovës ka thënë se muaji i Ramazanit është muaj i bashkimit dhe se kjo frymë duhet të mbretërojë edhe pas Fitër Bajramit.

“Filozofia dhe mësimet e muajit të Ramazanit duhet të bëhen udhërrëfyese në drejtim të mënjanimit të problemeve tona shoqërore. Siç kemi qenë bashkë në Ramazan dhe siç jemi bashkë nesër në festën e Fitër Bajramit, duhet të jemi gjithmonë. Fryma unifikuese e Ramazanit duhet të na mbajë gjallë edhe pas tij. Interesimi për tjetrin duhet të jetë vlerë e jona edhe pas Ramazanit”, thuhet në mesazhin e myftiut Naim Tërnava.

Sot është dita e fundit e agjërimit për besimtarët myslimanë. Pas 30 ditëve të Ramazanit, nesër myslimanët në mbarë botën festojnë Fitër Bajramin.

XS
SM
MD
LG