Ndërlidhjet

SHBA i kërkon Rusisë të lirojë të burgosurit politikë


Uashington

Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje Rusisë që të lirojë dhjetëra njerëz, të cilët nga grupet e të drejtave të njeriut janë identifikuar si të burgosur politikë.

Departamenti amerikan i Shtetit tha se mbi 150 njerëz po mbahen në burg, përfshirë regjisorin ukrainas, Oleh Sentsov, dhe aktivistin e të drejtave të njeriut, Oyub Titiyev.

"I bëjmë thirrje Rusisë t'i lirojë të gjithë ata që janë identifikuar si të burgosur politikë ose fetarë dhe të ndalojnë së shfrytëzuari sistemin ligjor për të shtypur disidentët dhe praktikat fetare paqësore", thuhet në deklaratë.

Moska nuk reagoi ende.

Në të kaluarën, Ministria e Jashtme ruse ka reaguar me zemërim duke akuzuar Uashingtonin për ndërhyrje në punët e brendshme.

XS
SM
MD
LG