Ndërlidhjet

Kryeministrja e Zelandës se Re lind vajzë


Kryeministrja e Zelandës se Re, Jacinda Ardern.

Kryeministrja e Zelandës se Re, Jacinda Ardern, lindi fëmijën e saj të parë: vajzë.

Kjo e bën atë udhëheqësen e dytë në histori që lind derisa është në detyrë.

Ardern i ka kaluar tani detyrat te zëvendësi i saj, Winston Peters.

Ajo tha se do të marë gjashtë javë pushim.

Ardern, e cila është zgjedhur kryeministre në muajin tetor, ka njoftuar në janar se ajo dhe partneri i saj, Clarke Gayford, presin fëmijë.

Në vitin 1990, Benazi Bhutoo ka lindur një vajzë derisa ka qenë duke shërbyer si kryeministre e Pakistanit.

XS
SM
MD
LG