Ndërlidhjet

Di Maio: Shumica e parlamentit italian do të kundërshtojë paktin tregtar BE-Kanada


Zëvendëskryeministri Italian, Luigi Di Maio.

Zëvendëskryeministri Italian, Luigi Di Maio ka thënë të premten se shumica e parlamentit do të kundërshtojë marrëveshjen për tregti të lirë mes Bashkimit Evropian dhe Kanadasë, duke kërcënuar prishjen e gjithë paktit, transmeton AFP.

“Shumë shpejt marrëveshja do të vijë për ratifikim në parlament dhe shumica do ta kundërshtojnë atë”, ka thënë Di Maio.

“Ne duhet të mbojnë Italinë dhe ekonominë italiane”, ka thënë ai.

Bashkimi Evropian dhe Kandaja kanë nënshkruar zyrtarisht Marrëveshjen Gjithpërfshirëse për Ekonomi dhe Tregti (CETA), në nëntor të vitit 2016.

Kjo marrëveshje parasheh eliminimin e 98 përqind të tarifave në mes të BE-së dhe Kanadasë.

E njëjta duhet të ratifikohet nga 28 vendet anëtare të bllokut për të nisur zbatimin.

Kundërshtarët e këtij pakti e kanë cilësuar këtë hap si të rrezikshëm për demokracinë dhe sundimin e ligjit.

Bujqit në Itali patën protestuar më 2017, duke kërkuar nga Qeveria që të prishë marrëveshjen.

Ata kanë kërkuar që specialitet italiane siç është djathi parmezan të kenë mbishkrimin “Made in Italy”.

Mbështetësit e marrëveshjes në anën tjetër, e shohin këtë pakt si zgjatim të sistemit tregtar global, i cili kërcënohet nga presidenti amerikan, Donald Trump.

XS
SM
MD
LG