Ndërlidhjet

Më 18 korrik, Thaçi në Bruksel do të shoqërohet nga Haradinaj e Veseli


Ilustrim.

Delegacioni i Kosovës do të udhëtojë i përforcuar në takimin e radhës me delegacionin nga Serbia më 18 korrik në Bruksel, në nivelin më të lartë të përfaqësuesve të institucioneve shtetërore.

Presidenti i i Kosovës, Hashim Thaçi do të shoqërohet kësaj radhe nw Bruksel nga udhëheqësit e institucioneve tjera, por jo edhe nga përfaqësuesit e opozitës.

Megjithatë, nuk besohet se në takimin me delegacionin nga Serbia do të përfshihen edhe kryeministri dhe kryetari i Kuvendit.

Zyrtarë nga kryeministria kanë sqaruar për Radion Evropa e Lirë se liderët e institucioneve do të udhëtojnë së bashku në Bruksel, por nuk besohet se mund të zhvillojnë së bashku edhe takimin me delegacionin nga Serbia, pasi që ftesa e Përfaqësueses së BE-së për takim u është drejtuar vetëm presidentëve të Kosovës dhe Serbisë.

Nga kryeministria u tha se udhëheqësit kosovarë do ta takojnë së bashku Federica Mogherinin, kurse takimi Kosovë – Serbi do të zhvillohet ndërmjet presidentëve.

“Udhëheqësit e institucioneve të Republikës së Kosovës: Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, kryeministri, Ramush Haradinaj, zëvendëskryeministri i parë dhe ministër i Jashtëm, Behgjet Pacolli, zëvendëskryeministri Fatmir Limaj dhe zëvendëskryeministri dhe ministër për Diasporë dhe Investime Strategjike, Dardan Gashi, sot në një takim të përbashkët, vendosën që të mërkurën, më 18 korrik, të takojnë Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, znj. Frederica Mogherini në Bruksel”, thuhet në një komunikatë për media.

“Udhëheqësit e institucioneve të Republikës së Kosovës, do t’i konfirmojnë Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini përkushtimin e institucioneve të Republikës së Kosovës, për dialog me Serbinë dhe po ashtu përkushtimin dhe angazhimin tyre për përfshirjen e opozitës në dialog, respektivisht krijimin e një ekipi gjithëpërfshirës”, vijon komunikata.

Takimi i radhës ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel mbahet më 18 korrik me lehtësimin e Bashkimit Evropian.

XS
SM
MD
LG