Ndërlidhjet

Rusia “proteston” ndaj dëbimit të ambasadorëve rusë nga Greqia


Ambasadori rus i Bashkimit Evropian, Vladimir Chizhov

Qeveria ruse ka bërë thirrje tek ambasadori grek në Moskë për të protestuar dëbimin e dy diplomatëve rusë në kohën kur Maqedonia po planifikon të bëhet anëtare e NATO-s.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha në një deklaratë se ka bërë thirrje që ambasadori Andreas Friganas të shprehë protest kundër deklaratave anti-ruse nga ana greke.

Greqia javën e kaluar ka dëbuar diplomatët rusë nga Athina dhe ka ndaluar hyrjen e dy automjeteve ruse në shtet, për shkak të, sic thonë, financimit të protestave kundër marrëveshjes së emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, që ndikon drejtpërsëdrejti në anëtarësimin e Maqedonisë në NATO.

Moska zyrtare ka kundërshtuar këto deklarime, por ka qenë kritikuese ndaj marrëveshjes së emrit dhe qëllimit të anëtarësimit në NATO.

Ambasadori rus në Bashkim Evropian, Vladimir Chizhov, tha se marrëveshja është ligjërisht e dyshimtë.

XS
SM
MD
LG