Ndërlidhjet

Në Greqi, kërkime për të mbijetuar nga zjarret


Kineta, Greqi

Në Greqi po vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar, pasi së paku 74 njerëz vdiqën nga zjarret pranë Athinës.

Erërat e forta i kanë shpërndarë flakët, kanë bllokuar shumëkë në shtëpi dhe automjete, ndërsa kanë detyruar të tjerë të futen në det.

Kryeministri Alexis Tsipras ka shpallur tre ditë të zisë kombëtare.

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë për të mbijetuar në shtëpi dhe makina, mes frikës se numri i të vdekurve mund të rritet.

Të afërmit e atyre që janë raportuar të zhdukur, kanë postuar fotografi në një ueb-faqe, me shpresën se do të gjejnë vendndodhjen e tyre.

Italia, Gjermania, Polonia dhe Franca i kanë dërguar ndihmë Greqisë.

XS
SM
MD
LG