Ndërlidhjet

Zimbabveja voton për herë të parë pa Mugaben


Në radhë për të votuan në Zimbabve, 30 korrik, 2018.

Qytetarët në Zimbabve votojnë sot në zgjedhjet e para pa përfshirjen e udhëheqësit shumëvjeçar, Robert Mugabe.

Presidenti themelues i këtij vendi, Mugabe, u rrëzua në një puç vitin e kaluar, pas pothuajse katër dekadash në pushtet.

Garuesit kryesorë në zgjedhjet e sotme presidenciale janë presidenti në detyrë, Emmerson Mnangagwa, nga partia qeverisëse Zanu-PF, dhe udhëheqësi i opozitës, Nelson Chamisa.

Zgjedhjet parlamentare dhe lokale zhvillohen po ashtu.

Rezultatet priten më 14 gusht.

Sondazhet i japin Mnangagwas, 75 vjeç, epërsi të vogël daj rivalit të tij 40-vjeçar, i cili udhëheq Lëvizjen për Ndryshim Demokratik.

XS
SM
MD
LG