Ndërlidhjet

Qeveria distancohet nga zv/ministri Dedaj lidhur me “deklaratat fyese” ndaj Turqisë


Prishtinë

Qeveria e Kosovës është distancuar nga deklaratat fyese të zëvendësministrit të Jashtëm, Gjergj Dedaj, të shprehura përmes një shkrimi në rrjetet sociale ndaj Turqisë.

Ndonëse Dedaj ka përmendur edhe Serbinë, Qeveria e Kosovës, në reagimin e saj, ka përmendur vetëm Turqinë.

“Qeveria e Kosovës shpreh qëndrim se deklarimet mediale që kanë përmbajtje gjuhën fyese ndaj Republikës së Turqisë, nga kushdo qofshin, janë të papranueshme dhe nuk paraqesin politikën zyrtare të Qeverisë Haradinaj, as kur ato thuhen nga ndonjë zyrtar i kësaj qeverie apo kushdo qoftë tjetër”, thuhet mes tjerash në reagimin e Qeverisë.

Të dielën, më 29 korrik, zëvendësministri Dedaj ka publikuar në profilin e tij në Facebook një postim të shkurtër të titulluar “Shtrigat e Ballkanit”.

“Turqia dhe Serbia, synojnë rikthimin e tyre strategjik në Kosovë, secila përmes emisarëve të tyre, të mbetur nën rrënjët e sundimit shekullor dhe mbetjet e këtyre sundimtarëve të ndyrë duhet të çrrënjosen nga Kosova dhe trojet e Gjergj Kastriotit!”, ka shkruar Deda.

Reagime ndaj këtij postimi ka pasur edhe nga deputetët e komunitetit turk në Kuvendin e Kosovës.

XS
SM
MD
LG