Ndërlidhjet

Putin e Merkel takohen sërish këtë javë


Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti rus, Vladimir Putin.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel do të takohet me presidentin rus, Vladimir Putin më 18 gusht në Berlin, duke realizuar takimin e dytë mes dy liderëve në vetëm tre muaj.

Në agjendë të takimeve pritet të përfshihen konfliktet në Siri e Ukrainë si dhe çështjet e energjisë, ka njoftuar zëdhënësi qeveritar, Steffen Seibert.

Moska dhe Berlini janë pjesë e planit kontravers të ndërtimit të gazsjellësit, që do të dyfishonte sasinë e gazit natyror të dërguar nga Rusia në Evropën Perëndimore.

Shtetet e Bashkuara dhe disa shtete tjera kundërshtojnë këtë projekt.

Merkel dhe Putin janë takuar herën e kaluar në Soçi në muajin maj.

Në korrik, Merkel dhe ministri i saj i Jashtëm, Heiko Maas, kanë zhvilluar takime në Berlin me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe pjesëtarë tjerë të delegacionit rus.

Marrëdhëniet janë tenisionuar në mes të Rusisë dhe Perëndimit për një varg çështjesh, duke përfshirë konfliktet në Siri dhe Ukrainë.

Rusia është duke mbështetur separatistët në lindje të Ukrainës, derisa luftimet në këtë pjesë kanë lënë të vdekur 10,300 persona nga prilli i vitit 2014.

Moska po ashtu i ka dhënë mbështetje vendimtare presidentit sirian, Bashar al-Assad në luftën civile në Siri.

Qindra mijëra persona janë vrarë prej nisjes së konfliktit në Siri, në mars të vitit 2011.

XS
SM
MD
LG