Ndërlidhjet

Çekë e sllovakë shënojnë 50-vjetorin e shtypjes së Pranverës së Pragës


Pamje nga Shtypja e Pranverës së Pragës.

Çekët dhe sllovakët shënojnë të martën 50-vjetorin prej kur tanket sovjetike kanë shtypur lëvizjen demokratike reformuese të njohur si “Pranvera e Pragës”.

Lëvizja, e cila në atë kohë ishte në rritje e sipër dhe drejtohej nga lideri i Partisë Komuniste, Alexander Dubcek, kishte synim të vendoste përmes reformave demokratike, “një fytyrë njeriu në socializëm” për të luftuar regjimin totalitar.

Mirëpo në natën mes 20-21 gushtit të vitit 1968, ushtarët sovjetikë, të mbështetur nga forcat bullgare, hungareze, polake dhe ata të Gjermanisë Lindore, i kanë dhënë fund lëvizjes në fjalë.

Shtypja e Pranverës së Pragës

Rreth 50 çekë dhe sllovakë janë vrarë në një ditë të vetme, derisa numri total i viktimave të pushtimit sovjetik ka arritur në 402, bazuar në historianë.

Ushtari i fundit sovjetik është larguar nga ky territor vetëm më 1991, dy vjet pas Revolucionit të Kadifenjtë, i cili ka larguar rregullin komunist.

“Qytetarët tanë kanë kundërshtuar kategorisht pushtimin. Mirëpo edhe tani, një pjesë e publikut rus vazhdon ta mendojë pushtimin si ‘ndihmesë ndërkombëtare”, ka thënë Tomasz Peszynski, activist nga iniciativa qytetare pro-evropiane, “Pulsi i Evropës”.

Kjo organizatë ka qenë vetëm një në mesin e shumë organizatave tjera që kanë protestuar të hënën para ambasadës ruse në Pragë, duke mbajtur pankarta me mbishkrimin “Nuk do të harrojmë kurrë”, “Ndaleni imperializmin rus” dhe “Liria qëndron tek e vërteta”.

XS
SM
MD
LG