Ndërlidhjet

Britania do të bëjë thirrje për më shumë sanksione kundër Rusisë


Ministri i Jashtëm britanik, Jeremy Hunt.

Ministri i ri britanik për Punë të Jashtme, Jeremy Hunt, pritet që në fjalimin e tij të parë t’i bëjë thirrje Bashkimit Evropian për rritje të sanksioneve kundër Rusisë, duke thënë se blloku duhet të qëndrojë “krah për krah” me Shtetet e Bashkuara, të cilat e kanë goditur Moskën me sanksione të reja ekonomike këtë muaj.

Në një fjalim që diplomati britanik do ta mbajë një Institutin amerikan të Paqes në Uashington më 21 gusht, Hunt pritet të thotë se pasi Rusia ka helmuar ish-agjentin rus, Sergei Skripal dhe vajzën e tij Yulia me agjent nervor në Angli muaj më parë, BE-ja duhet t’i bëjë më shumë presion Rusisë duke e detyruar që të respektojë rregullin ndërkombëtar.

“Natyrisht, ne duhet të bashkëpunojmë me Moskën, mirëpo ne po ashtu duhet të jemi të hapur: Politika e Jashtme e Rusisë nën udhëheqësinë e presidentit rus, Vladimir Putin e ka bërë botën një vend më të rrezikshëm”, pritet të thotë ai në fjalim, bazuar në disa pjesë të fjalimit të publikuara nga Zyra e Jashtme britanike.

Pa ndonjë hap tjetër, Hunt pritet të thotë se “kredibiliteti” i NATO-s do të dëmtohet.

Britania, BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara kanë fajësuar Rusinë për sulmin me agjent nervor, Noviçok që ka sëmurë Skripalët në muajin mars në Sallsbëri.

Rusia ka mohuar përfshirjen në sulme, teksa SHBA-ja duke cituar po këtë sulm ka vendosur sanksione të reja kundër Rusisë, të cilat do të nisin së aplikuari nga 22 gushti.

Sanksionet e reja i ndalojnë Rusisë blerjen e mallrave të ndjeshëm të sektorit teknologjik që prodhohen në SHBA.

XS
SM
MD
LG