Ndërlidhjet

Trump do të hiqte sanksionet ndaj Rusisë për ndonjë kompromis në Siri e Ukrainë


Presidenti i SHBA-së, Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka thënë në një intervistë për Reuters se ai nuk është duke e shqyrtuar mundësinë e heqjes së sanksioneve ndaj Rusisë, por që do ta konsideronte një gjë të tilë nëse Rusia do t’i jepte atij diçka që ai do në Ukrainë apo në Siri.

“Nuk jam duke e konsideruar këtë gjë fare. Jo. Do ta shqyrtoja këtë mundësi nëse ata (Rusia) do të bënin diçka të mirë për ne. Por, pa një gjë të tillë, unë nuk e konsiderojë një mundësi të tillë”, ka thënë Trump për Reuters.

Presidenti Trump sugjeroi disa zona ku ai mund të parashikonte se mund të arrinte një marrëveshje me Rusinë mbi sanksionet.

“Ne kemi shumë gjëera që mund të na bëjnë mirë për njëri-tjetrin. E keni rastin e Sirisë, Ukrainës”, u shpreh presidenti amerikan.

Dmitry Peskov ,zëdhënës i presidentit rus, Vladimir Putin tha se Kremlini mirëpret komentet e Trumpit që tregonin gatishmërinë e tij për të bashkëpunuar me Moskën, por shtoi se do të “mirëprisnim ende më shumë veprimet konkrete”.

Trump gjatë kësaj interviste ka thënë se Putini nuk i ka kërkuar atij heqjen e sanksioneve, kur janë takuar në Helsinki muajin e kaluar. Por, ai tha se në dy takimet private me presidentin rus, kanë biseduar për aneksimin e gadishullit ukrainas të Krimesë nga Rusia dhe për konfliktin në lindje të Ukrainës, gjithashtu edhe për tubacionin e gazit “Rrjedha Veriore2”, që kalon nga Rusia për në Gjermani.

“Sigurisht që e kam përmendur Krimenë. Gjithmonë kur e përmend Krimenë, e përmend edhe Ukrainën. Putini dhe unë kemi pasur bisedime të mira. Mendoj se ka qenë një bisedë e mirë për të dyja palët”, ka thënë presidenti Trump.

Sanksionet e para amerikane ndaj Rusisë janë vendosur pas aneksimit të Krimesë më 2014 dhe që atëherë, sanksionet janë zgjeruar, përfshirë këtu edhe për ndërhyrjen e dyshuar ruse në zgjedhjet presidenciale amerikane, si dhe për sulmin e dyshuar me agjent nervor, ndaj një ish-spiuni rus në Britani.

SHBA-ja po ashtu ka kërcënuar se do të vendosë sanskione edhe për tubacionin “Rrjedha Veriore”, përmes së cilës do të rritej varshmëria e Gjermanisë dhe Evropës nga gazi natyror rus.

XS
SM
MD
LG