Ndërlidhjet

Haradinaj rithekson përkushtimin e Kosovës për integrim në BE dhe NATO


Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka theksuar se objektiv kryesor i Kosovës mbetet integrimi në Bashkimin Evropian dhe anëtarësimi në NATO. Këto deklarata, Haradinaj i shpalosi në Forumin e Dubrovnikut, ku po diskutohet për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor, Evropës dhe Mediteranit.

"Jemi duke punuar me përkushtim për qeverisje transparente dhe llogaridhënëse, fuqizimin e sundimin të rendit dhe ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, në të njëjtën kohë po punojmë në Agjendën e Reformave Evropiane, ERA 2", tha Haradinaj.

Më tej, Haradinaj ka theksuar se Kosova është duke punuar për të shndërruar FSK-në në forcë të armatosur, sipas standardeve të NATO-s, duke synuar bashkëpunimin me vendet aleate në forcimin e stabilitetit në rajon, Evropë dhe në botë.

"Kosova ka paguar çmim të shtrenjtë për paqen që ka sot, ia din vlerën, dhe është e vendosur për partneritet me të gjitha vendet që janë të përkushtuara për paqen e përhershme në rajonin tonë", tha Haradinaj.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG