Ndërlidhjet

Stefanoviq: Vuçiq urdhëroi të ndërpritet komunikimi me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in


Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviç

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, urdhëroi ushtrinë dhe kërkoi nga policia dhe shërbimi informativ serb BIA të ndërpresin çdo komunikim me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in.

Lajmin e konfirmoi ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, për televizionin serb Prva.

Ai nuk i ka sqaruar arsyet që e kanë çuar presidentin serb të marrë një vendim të këtillë.

Ndryshe, vendimi është marrë në ditën kur në Bruksel është dashur të mbahet një raund i ri bisedimesh ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe homologut të tij nga Kosova, Hashim Thaçi.

Vuçiq e ka vënë në pikëpyetje takimin me zotin Thaçi, për faktin se nuk i është mundësuar të vizitojë Liqenin e Ujmanit gjatë vizitës që është paraparë të zhvillojë në Kosovë, më 8 dhe 9 shtator.

XS
SM
MD
LG