Ndërlidhjet

Gadzhovski: Rruga e vetme për Maqedoninë, anëtarësimi në BE dhe NATO


Vendvotim në Maqedoni
Vendvotim në Maqedoni

Rruga e vetme për Maqedoninë mbetet anëtarësimi në Bashkimin Evropian dhe në NATO, është porosia e qytetarëve nga referendum i mbajtur dje në Meqedoni, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Mitko Gadzhovski, analist politik në Shkup.

Ai ka theksuar se për shkak të mospastrimit të listave dhe fushatës për bojkot të cilën e ka udhëhequr VMRO-DPMNE, dalja në referendum ka qenë e ulët nga sa kanë qenë pritjet duke mos arritur as 50 përqind plus 1, në mënyrë që referendumi konsultativ të jetë i vlefshëm.

Sipas tij, para Maqedonisë, tash qëndrojnë dy opsione: ratifikimi i marrëveshjes me Greqinë në Kuvend përmes mbështetjes së VMRO-DPMNE-së, ose zgjedhjet e reja parlamentare.

Sipas të dhënave të fundit të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, në referendum kanë votuar 661.393 votues ose 36.87 përqind e trupit të përgjithshëm zgjedhor. Prej tyre, 605.016 ose 91.48 përqind kanë votuar “për” ndërsa 37.312 ose 5.64 kanë votuar “kundër” derisa fletvotime të pavlefshme kanë qenë 2.88 përqind.

XS
SM
MD
LG