Ndërlidhjet

Raketa Soyuz niset "me sukses" drejt hapësirës


Kazakistan

Raketa ruse Soyuz u nis nga baza Baikonur në Kazakistan drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës me një kozmonaut rus në bord dhe me dy astronautë - njëri kanadez, tjetri amerikan.

Agjencia ruse e hapësirës Roscosmos tha përmes një deklarate të postuar në Twitter se "raketa Soyuz është nisur me sukses drejt orbitës".

Ajo pritet të arrijë destinacionin në orën 6:40 pasdite, sipas kohës në Evropën qendrore.

Më 11 tetor, një raketë Soyuz - me një kozmonaut rus dhe një astronaut amerikan në bord - ka dështuar të arrijë në hapësirë, duke u detyruar të bëjë ulje emergjente vetëm pak minuta pas nisjes.

Jim Bridenstine, administrator i agjencisë amerikane të hapësirës NASA, postoi të hënën një mesazh në Twitter, duke e falënderuar shefin e Roscosmos-it, Dmitry Rogozin, për nisjen me sukses të anijes kozmike MS-11 në orbitë.

XS
SM
MD
LG