Ndërlidhjet

Imazhi i Putinit dhe i Rusisë "vuajnë ndërkombëtarisht"


Ilustrim

Imazhi i Rusisë dhe i presidentit të saj, Vladimir Putin, po vuajnë ndërkombëtarisht, thuhet në një studim që publikoi Qendra amerikane e Kërkimeve Pew.

Sondazhi në 25 vende gjeti se Rusia "luan një rol më të rëndësishëm në çështjet ndërkombëtare sesa një dekadë më parë", porse kjo "nuk do të thotë se ajo pëlqehet".

"Putini dhe shteti rus janë kryesisht negativ", thuhet në studim.

Sipas të njëjtit, një mesatare prej 34% e të anketuarve shprehin pikëpamje të favorshme për Rusinë, ndërsa 26% besojnë se Putini bën gjënë e duhur në çështjet botërore.

Në vetëm katër vende: Filipine, Tunizi, Kore të Jugut dhe Greqi, së paku gjysma e të anketuarve kanë pikëpamje pozitive për Rusinë.

Për dallim, shumica në Amerikën e Veriut dhe pjesën më të madhe të Evropës e shohin Rusinë në një dritë negative.

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Perëndimit janë të tensionuara prejse Moska ka aneksuar gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014.

Perëndimi e kritikon Moskën edhe për ndërhyrjen ushtarake në luftën e Sirisë, ndërsa e akuzon për ndërhyrje në zgjedhjet e disa vendeve.

XS
SM
MD
LG