Ndërlidhjet

Sëmundja e Ebolës po përhapet, vaksinat në nivel global mungojnë


Ilustrim

Dyshimet po rriten nëse rezerva botërore prej 300,000 dozave të vaksinës kundër sëmundjes së Ebolës, është e mjaftueshme për të kontrolluar epidemitë e ardhshme.

Sëmundja vdekjeprurëse po del jashtë zonave pyjore dhe atyre rurale dhe gradualisht po kalon edhe në qytete.

Ekspertët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë tashmë po flasin me prodhuesin kryesor të vaksinave, për të rivlerësuar se sa duhet të ketë rezerva në nivel global, raporton Reuters.

Lexo edhe këtë: Më shumë se 300 të vdekur nga sëmundja e Ebolës në Kongo

XS
SM
MD
LG