Ndërlidhjet

KMDLNJ kërkon shkarkimin e Pacollit nga pozita e ministrit të Jashtëm


Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli.

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) i ka kërkuar Qeverisë së Kosovës ta shkarkojë Behgjet Pacollin nga pozita e ministrit për Punë të Jashtme, për shkak të siç është thënë “fjalorit denigrues, fyes, racist dhe seksist” të përdorur gjatë raportimit para Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës.

Ky Këshill i është referuar deklaratës së Pacollit në këtë Komision pasi Kosova nuk ka siguruar votat e mjaftueshme për t’u anëtarësuar në Agjencinë Ndërkombëtare të Policisë (INTERPOL).

“Shprehjet e z. Pacolli para Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme si: 'Serbia ka angazhuar 10 vajza të bukura, të veshura mirë të cilat kanë shkuar në tavolinë duke i përqafuar (zezakë!!!) dhe duke ua lënë një zarf në tavolinë... përbën shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut duke fyer në baza ekskluzivisht raciste ( zezakë!!!) përfaqësues të shteteve, anëtarë të INTERPOL – it, me të drejtë vote”, është thënë në një komunikatë për media të këtij Këshilli.

Përveç tjerash, KMDLNJ ka vlerësuar se nëse Qeveria e Kosovës nuk merr masa ndaj Pacollit përgjegjësia mbetet tek anëtarët e Qeverisë.

Kosova nuk ka arritur të bëhet vend anëtar i INTERPOL-it, pasi nuk ka marrë shumicën e nevojshme, prej dy të tretave të votave të vendeve pjesëmarrëse në Asamblenë e Përgjithshme të kësaj organizate, që është mbajtur në Dubai në muajin nëntor.

XS
SM
MD
LG