Ndërlidhjet

Protesta në Athinë kundër Marrëveshjes së emrit


Protesta në Athinë kundër Marrëveshjes së emrit me Maqedoninë. 20 janar, 2019.

Protestuesit janë përleshur me policinë jashtë ndërtesës së Parlamentit të Greqisë, gjatë protestave ku morën pjesë dhjetëra mijëra persona, të cilët po kundërshtojnë Marrëveshjen e emrit me Maqedoninë.

Dhjetëra protestues hodhën gurë dhe objekte të tjera ndaj policisë, teksa tentuan që të hyjnë në objektin e Parlamentit në Athinë.

Policia u kundërpërgjigj duke përdorur shkopinjtë e gomës dhe gazin lotsjellës për të zmbrapsur protestuesit.

Nëntë policë janë lënduar si pasojë e dhunës, njoftuan autoritetet greke.

Qeveritë në Athinë dhe Shkup arritën marrëveshjen për ndryshimin e emrit të shtetit të Maqedonisë, në Republika e Maqedonisë së Veriut.

Në këmbim të kësaj, Greqia është zotuar se do të tërhiqet nga kundërshtimet e saj që Maqedonia t’i bashkohet NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

Ligjvënësit grekë pritet të nisin debatin më 21 janar dhe votimi për ratifikimin e marrëveshjes pritet të ndodhë në fund të javës.

Më herët gjatë këtij muaji, Parlamenti i Maqedonisë miratoi ndryshimet kushtetuese, që mundësojnë ndryshimin e emrit të shtetit.

Marrëveshja për emrin po kundërshtohet në të dyja shtetet. Athina argumenton se përdorimi i terminit “Maqedoni” nënkupton pretendime territoriale mbi provincën veriore greke, që ka të njëjtin emër dhe mbi trashëgimin e lashtë greke.

XS
SM
MD
LG