Ndërlidhjet

Qeveria e Kosovës i reagon BE-së për Trepçën


Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës e ka cilësuar si të papranueshëm reagimin e Bashkimit Evropian lidhur me miratimin e Statutit të Trepçës nga ana e Kuvendit të Kosovës.

“Qeveria e Republikës së Kosovës thekson se Trepça nuk është çështje e hapur mes Kosovës dhe Serbisë dhe në asnjë moment populli i Kosovës dhe institucionet e saj nuk do të lejojnë krijimin e temave false që kanë qartazi qëllim ndarjen e Kosovës”, thuhet në komunikatën e Qeverisë së Kosovës.

Ndërkaq, veçmas reagimit të Qeverisë, kryeministri, Ramush Haradinaj përmes një postimi në Facebook, ka thënë se deklarimi i BE-së për Trepçën “është dëshmi se BE-ja e ka humbur rrugën në oborr”.

“Deklarata e zëdhënëses së Komisionit Europian, Maja Kocijançiq, dhënë medieve serbe, se Trepça duhet të jetë pjesë e Dialogut është qëndrim i papresedan, i papranueshëm dhe, si i tillë cenon sovranitetin e shtetit të Kosovës”, ka shkruar Haradinaj.

Ndaj deklaratave të BE-së, ka reaguar edhe kryetari i partisë më të madhe opozitare, Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, Mustafa ka shprehur habinë me “kërkesën e BE-së që çështja e Trepçës të trajtohet në dialogun me Serbinë”.

“ Kosova në asnjë fazë nuk ka pranuar që për Trepçën dhe pasuritë e saj natyrore, të cilat janë në territorin e saj, të dialogojë me Serbinë”, ka shkruar Mustafa.

Zëdhënesja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, të martën, nga agjencia serbe e lajmeve Tanjug, është cituar t’i jetë përgjigjur pyetjes për pasojat që mund të ketë dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë pas miratimit të Statutit të Trepçës nga Kuvendi i Kosovës. Sipas kësaj agjencie, Kocijançiq ka theksuar se “të gjitha çështjet ndërmjet dy palëve duhet të zgjidhen përmes finalizimit të dialogut”.

XS
SM
MD
LG