Ndërlidhjet

RIDEA: Shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi, mbështetet nga 30 për qind e qytetarëve


Kosovo: Kosovo map- Albanian site

Shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, në këmbim të njohjes dhe anëtarësimit të Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, e mbështesin vetëm 30 për qind e qytetarëve të Kosovës.

Këto të dhëna i ka prezantuar Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA), në konferencën, "Zëri i Popullit rreth Finales së Madhe” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke iu referuar kështu procesit të dialogut mes këtyre dy shteteve që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian në Bruksel.

Sipas këtij sondazhi, status-quon aktuale mes Kosovës dhe Serbisë, e mbështesin vetëm 16 për qind e qytetarëve të anketuar, derisa vetëm 10 për qind kanë treguar përkrahje për idenë e krijimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, me kompetenca ekzekutive, në këmbim të njohjes defakto të pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

Në këtë konferencë kanë marrë pjesë liderë shtetërorë të Kosovës, duke përfshirë presidentin, Hashim Thaçi, zëvendëskryeministrin Fatmir Limaj, kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, kryetarin e Gjilanit, Lufti Haziri dhe shumë zyrtarë të tjerë.

XS
SM
MD
LG