Ndërlidhjet

Trump: K.Veriore mund të jetë "fuqi e madhe" pa armë bërthamore


Presidenti amerikan, Donald Trump.

Koreja Veriore mund të bëhet “fuqi e madhe ekonomike” nëse heq dorë nga armët bërthamore, ka thënë presidenti amerikan, Donald Trump.

Ai ka shtuar në një postim në Twitter se ky komb “ka potencial për rritje më të shpejtë sesa secili komb tjetër”.

Komentet e tij kanë ardhur vetëm disa orë pasi Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka thënë se Phenjani vazhdon të përbëjë kërcënim.

Presidenti amerikan dhe lideri verikorean, Kim Jong-un do të takohen për herë të dytë më 27-28 shkurt në Hanoi të Vietnamit.

“Të dyja palët presim vazhdimësi të përparimit që është bërë në samitin e parë në Singapor”, ka thënë Trump, duke iu referuar samitit të parë, që kanë zhvilluar dy liderët vitin e kaluar.

Ai po ashtu ka thënë të dielën në një takim me guvernatorët shtetërorë, se ka zhvilluar “marrëdhënie shumë shumë të mira” me liderin verikorean.

Megjithatë, ai ka thënë se nuk është duke nxitur procesin e denuklearizimit të Koresë Veriore.

“Nuk dua t’i bëj presion askujt. Vetëm nuk dua testime. Për aq kohë sa nuk ka testime, ne jemi të lumtur”, është shprehur ai.

Samiti i mbajtur në Singapor është cilësuar historik pasi ai ka qenë takimi i parë i një presidenti amerikan në fuqi dhe një lideri nga Koreja Veriore.

Ata janë pajtuar për denukelarizim të Gadishullit Korean, megjithatë shumë pak është bërë në këtë drejtim që nga ajo kohë.

XS
SM
MD
LG