Ndërlidhjet

Thellohet kriza në Libi, fuqitë botërore evakuojnë trupat


Ushtria e Libisë, ilustrim

Fuqitë botërore kanë filluar evakuimin e trupave nga Libia për shkak të përkeqësimit të situatës së sigurisë.

Komandanti i Shteteve të Bashkuara për Afrikë, tha se ka ndryshuar vendqëndrimin e një kontingjenti të ushtrisë së SHBA-së, derisa India tha se ka evakuuar paqeruajtësit në Tunizi.

Forcat rebele nën Gen Khalifa Haftar kanë depërtuar nga lindja me synim që të pushtojnë kryeqytetin Tripoli.

Kryeministri i mbështetur nga Kombet e Bashkuara ka akuzuar Khalifa Haftarin për tentim grusht-shteti, duke theksuar se rebelëve do t’iu kundërpërgjigjen me forcë.

Libia është përballur me dhunë dhe jostabilitet politik që nga sundimi i Muammar Gaddafit, i cili u vra më 2011.

Gen Haftar kishte filluar ofenzivën katër ditë më parë duke bërë që grupe ndërkombëtarë të reagojnë për të përmirësuar situatën e sigurisë. began his

Komandanti i Shteteve të Bashkuara për Afrikë, tha se për shkak të tensionimit të situatës ka lëvizur trupat nga vendi, duke mos dhënë detaje.

XS
SM
MD
LG