Ndërlidhjet

Zjarri përfshin katedralen Notre-Dame në Paris


Katedralja Notre-Dame në flakë
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:00:31 0:00

Katedralja Notre-Dame në flakë

Një zjarr i madh përfshiu katedralen e famshme Notre-Dame në Paris.

Shkaku i zjarrit nuk është ende i qartë, por zyrtarët thanë se mund të lidhet me punët e rinovimit.

Operacioni i zjarrfikësve është në vazhdim e sipër, por kulmi i ndërtesës gotike 850-vjeçare u shemb.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, e anuloi fjalimin drejtuar kombit, njoftoi një zyrtar i Pallatit Elysee.

"Jam i pikëlluar sonte që shoh këtë pjesë tonën të digjet", tha Macron në një postim në Twitter.

Kryetarja e Parisit, Anne Hidalgo, e përshkroi atë si "zjarr të tmerrshëm".

Vitin e kaluar, Kisha Katolike në Francë bëri thirrje urgjente për fonde, për ta rinovuar katedralen.

Atë e vizitojnë çdo vit miliona njerëz.

Zyra e Prokurorit të Parisit tha se ka hapur një hetim mbi incidentin.

Londra ndan pikëllimin me Parisin, tha kryetari i kryeqytetit britanik, Sadiq Khan.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se populli i saj ndjen me miqtë francezë, ndërsa e përshkroi katedralen si "simbol të Francës dhe të kulturës sonë evropiane".

"Është aq e tmerrshme të shihet zjarri masiv në katedralen Notre-Dame", tha presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

XS
SM
MD
LG