Ndërlidhjet

Trump u kërkon amerikanëve të vaksinohen kundër fruthit


Presidenti i SHBA-së, Donald Trump.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje amerikanëve që të vaksionohen, për shkak të përhapjes së rasteve të fruthit.

"Vaksinat janë aq të rëndësishme", u tha Trump gazetarëve jashtë Shtëpisë së Bardhë.

Rreth 700 raste të fruthit janë raportuar në 22 shtete të SHBA-së, tha Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve e këtij vendi.

Normat e vaksinimit thuhet se kanë rënë në SHBA, pasi shumë prindër e kundërshtojnë atë për arsye filozofike ose fetare, ose besojnë në informacionet e diskredituara se vaksinat shkaktojnë autizëm te fëmijët.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në tre muajt e parë të vitit 2019 janë regjistruar mbi 110,000 raste të fruthit në botë.

Shifra paraqet rritje për 300% krahasuar me vitin e kaluar.

Më shumë në këtë temë:

SHBA merr masa kundër përhapjes së fruthit

Shumë vende me epidemi fruthi, Kosova e paprekur deri më tash

XS
SM
MD
LG