Ndërlidhjet

Burgoset kreu i partisë qeverisëse në Rumani


Liviu Dragnea

Kreu i Partisë Social-Demokrate të Rumanisë, e cila qeveris në këtë vend, u burgos për korrupsion, pasi përpjekjet e tij për të apeluar një dënim të mëhershëm dështuan.

Gjykata Supreme e Rumanisë e mbajti në fuqi dënimin prej tre vjetësh e gjysmë burgim kundër Liviu Dragneas.

Politikani, 56 vjeç, është gjetur fajtor vitin e kaluar për pagesën e dy anëtareve të partisë për punë të rreme në një agjenci të shtetit.

Prokurorët kanë thënë se duke përdorur ndikimin e tij si zyrtar i qeverisë, Dragnea u ka siguruar "punë të rreme" në një agjenci për mbrojtjen e fëmijëve dy grave që punonin për partinë e tij.

Gratë kanë pranuar se kanë punuar për partinë derisa kanë marrë paga nga agjencia.

Dragnea, i cili e mohon çdo keqbërje, e ka apeluar vendimin fillestar dhe është lejuar të mbetet i lirë.

Të hënën, ai u dërgua në një burg në veri të Bukureshtit.

Dragnea konsiderohet gjerësisht si figura më e fuqishme në politikën rumune.

XS
SM
MD
LG