Ndërlidhjet

Inaugurohet autostrada “Arbën Xhaferi”


Pamje nga droni të një autostrade në Kosovë.

Me ceremoni shtetërore në Kosovë, është bërë inaugurimi i autostradës “Arbën Xhaferi”, e cila shtrihet nga Prishtina në Han të Elezit, në kufi me Maqedoninë e Veriut.

Në të ardhmen, kjo autostradë pritet të lidhë Prishtinën me Shkupin.

Në ceremoninë e inaugurimit kanë marrë pjesë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe ai i Malit të Zi, Dushko Markoviq.

Kjo autostradë me gjatësi prej 60 kilometrash, njihet për urën më të gjatë në Ballkan.

Sipas autoriteteve në Prishtinë, autostrada “Arbën Xhaferi”, i ka kushtuar buxhetit të Kosovës, mbi 600 milionë euro, kurse punimet i ka kryer konsorciumi turko-amerikan 'Bechtel-Enka'.

Ura e Kaçanikut, më e gjata në rajon
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

XS
SM
MD
LG