Ndërlidhjet

Thaçi diskuton me diplomatin amerikan, Philip Reeker për dialogun Kosovë-Serbi


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar të premten në Bratisllavë, zëvendës-Sekretarin amerikan të Shtetit për Evropë dhe Euroazi, Philip Reeker, me të cilin ka diskutuar për dialogun rreth Kosovës dhe Serbisë.

Ata është thënë të kenë diskutuar për arritjen e marrëveshjes në mes të këtyre dy vendeve.

"Është proces i vështirë, por ende besoj që mund të arrijmë një marrëveshje paqësore, finale e gjithëpërfshirëse", është shprehur Thaçi.

Reeker në anën tjetër është pajtuar për nevojën e vazhdimit të dialogut dhe për mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse.

Thaçi, që aktualisht gjendet në Bratisllavë, për të marrë pjesë në margjinat e forumit ndërkombëtar GlobSec, ka theksuar se angazhimi amerikan në procesin e dialogut është garancë për Kosovën.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian në Bruksel ka nisur më 2011.

Aktualisht ky proces është bllokuar pasi, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka përmendur taksën prej 100, që, Qeveria e Kosovës ka vendosur në importet e Serbisë, si arsyetim për mosvazhdim të dialogut.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në anën tjetër ka thënë se kjo masë do të vazhdojë së aplikuari derisa Serbia të njohë shtetësinë e Kosovës.

Heqjen e kësaj tarife e kanë kërkuar edhe Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

XS
SM
MD
LG