Ndërlidhjet

Simona Halep triumfon në Wimbledon


Tenistja Simona Halep gjatë finales kundër Selena Williams në Wibledon.

Tenistja rumune, Simona Halep ka mposhtur amerikanen, Serena Williams në finalen e Wimbledonit – duke pamundësuar që Williams të fitojë titullin e 24-të turneve Grand Slam.

Halep 27-vjeçare, mposhti Williams me rezultat 6-2, 6-2 në sete.

Ky është viti i dytë me radhë që Williams arrin në finale me shpresën që do ta barazojë rekordin me 24 tituj Grand Slam me tenisten Margaret Court.

Vitin e kaluar, Williams u mposht në finale të Wibledonit nga gjermania, Angelique Keber, përpara se të humbte edhe finalen në U.S Open.

Fitorja e sotme në Wimbledon është titulli i dytë më i madh që ka fituar Halep. Ajo më 2018 fitoi turneun French Open.

Në kategorinë e meshkujve, në finale më 14 korrik, do të përballen zvicerani Roger Federer dhe serbi Novak Gjokoviq.

XS
SM
MD
LG