Ndërlidhjet

Kina i dënon "incidentet e tmerrshme" në Hong Kong


Hong Kong, 28 korrik, 2019.

Kina i dënoi protestat e fundit anti-qeveritare në Hong Kong, duke i cilësuar si "incidente të tmerrshme" që, siç tha, kanë shkaktuar "dëme serioze për sundimin e ligjit".

Një zëdhënëse e Këshillit Shtetëror të Republikës së Kinës tha se prioritet kryesor i Hong Kongut duhet të jetë "rivendosja e rendit shoqëror".

"Ne po ashtu besojmë se prioritet i Hong Kongut duhet të jetë dënimi i këtyre veprimeve të dhunshme dhe të paligjshme", tha Xu Luying.

Në fundjavë, në Hong Kong, u mbajt protesta e tetë me radhë kundër qeverisë.

Protestuesit u përleshen me policinë, e cila përdori gaz lotsjellës dhe plumba gome kundër tyre.

Protestat filluan muaj më parë, kur Qeveria e Hong Kongut paraqiti një projekt-ligj që do të mundësonte ekstradimet në Kinë.

Sipas kritikëve, ky ligj do t'i dëmtonte liritë e Hong Kongut dhe do të përdorej kundër aktivistëve politikë.

Edhe pse ligji u pezullua, protestat u intensifikuan, pasi policia u akuzua për përdorim të forcës së tepruar kundër protestuesve.

Hong Kongu, ish-koloni britanike, është pjesë e Kinës, por nën marrëveshjen "një shtet, dy sisteme", që i garanton një nivel autonomie.

Edhe pse autoritetet në Pekin i kanë dënuar disa herë protestat dhe kanë përsëritur mbështetjen e tyre për Qeverinë e Hong Kongut, reagimi i së hënës shihet si përcjellje e pikëpamjeve të udhëheqjes së lartë të Kinës.

Claudia Mo, një ligjvënëse e Hong Kongut që e mbështet lëvizjen e protestës, tha se komentet e fundit të Pekinit mund të provokojnë trazira të mëtejshme.

XS
SM
MD
LG