Ndërlidhjet

Vriten dy ushtarë iranianë afër kufirit me Turqinë


Kufiri ndërmjet Iranit dhe Turqisë

Televizioni shtetëror iranian raportoi se dy anëtarë të Gardës Revolucionare të Iranit u vranë gjatë një përleshje me militantët e armatosur, në pjesën veriperëndimore të vendit.

Incidenti ndodhi në rajonin e Makus, në provincën e Azerbajxhanit perëndimor, në kufi me Turqinë dhe gjithashtu afër rajonit të Kurdistanit irakian.

Guvernatori i Makus, Hassan Abbasi tha për mediat iraniane, se dy oficerë të u vranë dhe një tjetër ushtar u plagos.

Në muajt e fundit ka pasur përleshje të shumta në Iranin perëndimor afër kufijve me Irakun dhe Turqinë, midis grupeve të armatosura dhe forcave iraniane.

Në shumicën e rasteve grupet e armatosura janë kryengritës kurdë me baza në Irak.

Disa kërkojnë pavarësi për rajonet me popullsi kurde të Iranit.

XS
SM
MD
LG