Ndërlidhjet

Mbahen zgjedhjet në Rusi pas protestave të gjata


Rusia po mbanë zgjedhjet lokale të cilat janë “test” për qëndrueshmërinë e Kremlinit, pasi popullariteti i presidentit Vladimir Putin dhe partisë së tij po vazhdon të bie.

Aktivistët liberalë dhe ekspertët politikë janë duke vëzhguar nga afër procesin zgjedhor i cili shkaktoi shumë trazira me anë të protestave të dhunshme në kundërshtim të mohimit të pjesëmarrjes së kandidatëve të pavarur në zgjedhje.

Para zgjedhjeve, Putin kishte zëvendësuar disa kryetarë rajonal për të shmangur përsëritjen e zgjedhjeve të kaluara ku shumë kandidatë të mbështetur nga Kremlini kanë dështuar të fitojnë zgjedhjet.

Gjërat nuk po shkojnë mirë as për Putinin. Sipas sondazheve të besimit publik, në muajin maj presidenti rusk a rënë në nivelin më të ulët për 13 vjet në pushtet.

XS
SM
MD
LG