Ndërlidhjet

Trudeau kërkon falje për fotografinë me "fytyrë të zezë"


Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau.

Një fotografi e siguruar nga revista amerikane Time Magazine tregon se kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, në një festë të shkollës, më 2001, e kishte lyer fytyrën me ngjyrë të zezë.

Temë e festës ishin "Netët arabe".

Duke iu adresuar fotografisë, Trudeau tha se i vjen "thellësisht keq".

"E marr përgjegjësinë për vendimin tim. Nuk është dashur ta bëj".

"Nuk kam menduar se është raciste në atë kohë, por tash e kuptoj se është dhe më vjen keq", tha Trudeau.

Kryeministri Trudeau po lufton për rizgjedhje më 21 tetor.

Rivali i tij, Andrew Scheer, udhëheqës i Partisë Konservatore, tha se Trudeau nuk është i përshtatshëm për të qeverisur vendin.

"Lyerja e fytyrës me të zezë është një akt i talljes dhe racizmit", tha Scheer.

Këshilli Kombëtar i Myslimanëve Kanadezë e kritikoi po ashtu Trudeaun për fotografinë, duke thënë se ajo "i bën jehonë historisë së racizmit".

XS
SM
MD
LG