Ndërlidhjet

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona


Ilustrim.

Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual.

Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, Margaret Atwood, Ismail Kadare dhe Lyudmila Ulitskaya.

Çmimet Nobel: Spekulimet për Gretën dhe dyshen e letërsisë

Akademia Suedeze në Stokholm ka bërë ndryshime të jurisë, duke emëruar anëtarë të rinj pas situatës së vitit të kaluar, që kishte përfshirë shkelje siç është konflikti i interesit dhe ngacmimet seksuale.

Burri i anëtares së Akademisë, Katarina Frostenson është dënuar me 2 vjet e gjysme burgim pasi është dënuar për dhunim.

Frostenson më pas është larguar nga akademia.

Deri më tani Çmimet Nobel për këtë vit janë ndarë për mjekësi, fizikë dhe kimi.

Çmimin Nobel për mjekësi e fituan tre shkencëtarë

Nobeli në Fizikë u ndahet tre shkencëtarëve për zbulime kozmike​

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse​

Këto çmime, secili në vlerë të 908,000, dollarëve, do të prezantohen më 10 dhjetor, në përvjetorin e vdekjes së Nobelit.

XS
SM
MD
LG