Ndërlidhjet

Kryeministri britanik shtyn përpara votimin e marrëveshjes për Brexit


Kryeministri britanik, Boris Johnson.

Kryeministri britanik, Boris Johnson po tenton të shtyjë përpara në parlament votimin për marrëveshjen rreth largimit të Britanisë nga Bashkimi Evropian, pasi është detyruar nga kundërshtarët e tij që t’i nisë letër Brukselit për shtyrje për Brexitit.

Teksa kanë mbetur vetëm 10 ditë deri në datën kur Mbretëria e Bashkuar është planifikuar të largohet nga blloku evropian, kushtet e divorcit janë sërish të paqarta, meqë disa politikanë britanikë kërkojnë marrëveshje, të tjerë largim pa pakt dhe ka zëra për referendum të dytë.

Ndonëse Johnson ka arritur marrëveshje me BE-në javën e kaluar për këtë çështje, ende nuk është marrë vendim nëse votimi i këtij dokumenti në parlamentin britanik do të ndodhë të hënën.

Qeveria britanike insiston që ky shtet duhet të largohet nga BE-ja më 31 tetor, mirëpo ende nuk dihet nëse kryeparlamentari, John Bercow, do ta lejojë një gjë të tillë.

Vendimi për largim të Britanisë nga blloku evropian ka ardhur pasi 52 për qind e votuesve kanë votuar për dalje të Britanisë nga BE-ja kundruall 48 për qind që kanë kundërshtuar atë, në referendumin e mbajtur më 2016.​

XS
SM
MD
LG