Ndërlidhjet

Demokratët thonë se kanë prova të reja kundër Trumpit


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara thanë se kanë zbuluar prova të reja që lidhen me procedurat për shkarkimin e presidentit Donald Trump.

Ata publikuan disa dokumente që lidhen me akuzat se Trump i ka bërë presion Ukrainës për të hetuar një rival të tij politik.

Këto dokumente përfshijnë tekst-mesazhe dhe shënime me shkrim të Rudy Giulianit, që është avokat i Trumpit, raporton BBC.

Trump i mohon akuzat, ndërsa hetimet kundër tij i quan "gjueti shtrigash".

Demokratët thanë se do t'i dërgojnë provat e reja - të siguruara nga biznesmeni Lev Parnas - në Senat, së bashku me akuzat formale kundër Trumpit.

Dhoma e Përfaqësuesve do të votojë sot për dërgimin e akuzave në Senat.

Pasi demokratët e kontrollojnë Dhomën, votimi pritet të jetë pro.

Kur akuzat kalojnë në Senat, ky i fundit mund të nisë me gjykimin e presidentit.

Demokratët, deri më tash, nuk i kanë dërguar akuzat në Senat, pasi Partia Republikane - së cilës i përket edhe presidenti - ka refuzuar të lejojë pjesëmarrjen e dëshmitarëve në gjykim.

Për çfarë akuzohet Trump?

Trump akuzohet për shpërdorim të detyrës dhe pengim të punës së Kongresit.

Dhoma e Përfaqësuesve i ka ngritur akuzat formale kundër tij në muajin dhjetor.

Nëse gjatë gjykimit në Senat shpallet fajtor - gjë që thuhet se ka pak gjasa pasi ky institucion kontrollohet nga republikanët - Trump do të shkarkohej nga detyra.

Trump akuzohet se i ka bërë presion Ukrainës për të zbuluar informacione të dëmshme për Joe Bidenin, i cili mund të jetë rival i tij në zgjedhjet e nëntorit.

Në këmbim të favoreve nga Ukraina, Trump akuzohet se ka mbajtur dy gjëra pezull: ndihmën ushtarake për Ukrainën, në vlerë prej 400 milionë dollarësh, dhe një takim në Shtëpinë e Bardhë me presidentin ukrainas.

Me këto veprime, sipas demokratëve, Trump ka abuzuar me pushtetin, pasi ka përdorur zyrën e presidentit për përfitime politike personale dhe në dëm të sigurisë kombëtare.

Trump akuzohet edhe për pengim të punës së Kongresit, pasi ka refuzuar të bashkëpunojë në hetime.

XS
SM
MD
LG