Ndërlidhjet

Merkel: Mbi 70 për qind e popullsisë mund të infektohet nga koronavirusi


Kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se 70 për qind e popullsisë së shtetit, apo rreth 57 milionë persona, mund të preken nga koronavirusi i ri.

Merkel ka bërë këto parashikime të ashpra në një konferencë për media të mërkurën, bashkë me ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn.

Ajo ka thënë se meqë ende nuk ka vaksinë, vëmendja duhet të jetë te parandalimi i virusit.

“Ka të bëjë me fitim të kohës”, ka sqaruar ajo.

Përgjatë konferencës, Merkel ka paralajmëruar se mbyllja e kufirit nuk do të parandalojë përhapjen e virusit.

“Ky është test për solidaritetin tonë, dhe kujdesin ndaj njëri-tjetrit. Shpresoj se do ta kalojmë këtë test”, ka thënë mes tjerash ajo.

Deklaratat e saj kanë ardhur në ditën e dytë të izolimit të plotë të Italisë.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte ka njoftuar për mbyllje të shkollave, muzeve, klubeve të naftës dhe organizimeve tjera, pasi të mëkurën numri i të infektuarve në këtë shtet ka kaluar shifrën 10,000.

Kina – vendi ku ka shpërthyer virusi për herë të parë -ka raportuar për mbi 80,000 persona të infektuar dhe 3,136 të vdekur.

Megjithatë, të martën ky shtet ka regjistruar numrin më të ulët të të infektuarve, vetëm 19.

Çfarë duhet të dini për koronavirusin e ri?
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00

XS
SM
MD
LG