Ndërlidhjet

Thaçi i kërkon FSK-së të mobilizohet për koronavirusin


Kosovo President Hashim Thaçi in a press conference

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë një takimi me komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Ramën, kërkoi që FSK-ja të jetë e mobilizuar dhe të rrisë deri në maksimum nivelin e gatishmërisë, për shkak të situatës së krijuar me koronavirus.

FSK-ja të ndihmojë në parandalimin, përballjen dhe tejkalimin e krizës, tha Thaçi, citon një komunikatë për media e lëshuar nga zyra e tij.

Gjenerali Rama tha se FSK-ja është në gjendje gatishmërie dhe se ka kapacitetet që të përballet me çfarëdo nevoje.

“FSK-ja është e gatshme të veprojë në çdo kohë, në çdo pjesë të Kosovës”, citohet të ketë thënë Rama.

Mobilizimi i FSK-së është hapi i fundit para shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme nga presidenti i Republikës së Kosovës, thuhet në komunikatë.

Numri i njerëzve të prekur me koronavirus në Kosovë ka arritur në 16.

Qeveria ka shpallur gjendje emergjence për shëndetin publik.

XS
SM
MD
LG