Ndërlidhjet

Grupi Parlamentar i LDK-së del me qëndrim për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë


Arben Gashi, Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës

Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka përkrahur vendimin e kryesisë së LDK-së për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti.

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, në një konferencë për media ka bërë të ditur se fillojnë përgatitjet për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë Kurti.

“Duke marrë parasysh rrethanat në të cilat që gjendemi, duke marrë parasysh situatën emergjente me koronavirusin dhe duke pasur parasysh se në konsideratën tonë është jashtëzakonisht e rëndësishme raportet që duhet t’i këtë Kosova me SHBA-në, ne vlerësojmë se shkarkimi i ministrit Veliu nga kryeministri Kurti ëshët i qëllimshëm”,

Gashi, shtoi se kryetarja e Kuvendit e Kosovës dhe nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, ka pasur mendim të ndryshëm nga grupi parlamentar për inicimin e mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti. Sipas tij, edhe deputetë të tjerë kanë shprehur rezerva për inicimin e mocionit, por nuk i ka treguar emrat.

Mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë së kryeministrit Albin Kurti, të cilin e ka inicuar Lidhja Demokratike e Kosovës e ka mbështetur edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma Socialdemokrate.

Si filloi kriza qeveritare?

Partnerët e koalicioni qeverisës në Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje (VV) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), kanë pasur në vazhdimësi mospajtime në lidhje me shfuqizimin e tarifës ndaj importeve nga Serbia, që shihej si pengesë për vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi. Heqjen e tarifën e kanë kërkuar më ngulm Shtetet e Bashkuara.

Mirëpo, kulmi i përçarjes mes koalicionit qeverisë arriti më 18 mars kur kryeministri, Albin Kurti (VV) shkarkoi nga detyra ministrin e Brendshëm, Agim Veliun (LDK), pasi ai doli në favor të dekretit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, masë kjo që u kundërshtua nga kryeministri Kurti.

Qeveria e Kosovës tashmë ka shpallur gjendjen e emergjencës së shëndetit publik për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Pas shkarkimi të ministrit Veliu, i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, i cili i kërkoi Kurtit ta anulojë vendimin, në të kundërtën, gjithë kjo situatë, sipas tij, mund të çojë në prishjen e koalicionit.

Konform këtij qëndimi të liderit të LDK-së, Kryesia e kësaj partie u mbodh dhe vendosi të iniciojë rrëzimin e qeverisë.

XS
SM
MD
LG