Ndërlidhjet

Franca planifikon të zgjasë afatin e izolimit


Presidenti i Francës, Emmanuel Macron me maskë mbrojtëse në fytyrë.

Franca do të zgjasë izolimin në gjithë vendin, të vendosur për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Izolimi "do të zgjatet" përtej 15 prillit, tha një zyrtar i presidencës, për agjencinë AFP.

Presidentin francez, Emmanuel Macron, pritet t'i drejtohet përsëri kombit javën tjetër, njoftoi Presidenca Franceze.

Ky pritet të jetë adresimi i tretë i Macronit dhe i pari nga Pallati Elysee, që prej fillimit të krizës.

Franca është në izolim që nga 17 marsi për të ngadalësuar përhapjen e epidemisë.

Autoritetet lejojnë vetëm udhëtime thelbësore që duhet të justifikohen me një letër të nënshkruar.

Të mërkurën, në Francë u raportuan 541 vdekje të tjera nga COVID-19 , duke e çuar numrin e përgjithshëm në 10,869.

Por, zyrtari i lartë francez i shëndetësisë, Jerome Salomon, u tha gazetarëve se tani kishte 7.114 persona në kujdes intensiv, një rritje prej 17 rastesh nga një ditë më parë.

Kjo shifër shënon rritjen më të ulët të regjistruar javët e fundit.

XS
SM
MD
LG