Ndërlidhjet

Protestuesit në SHBA kërkojnë rihapjen e ekonomisë


Nju Jorku gjatë kohës së pandemisë

Protestuesit kanë dalë në rrugë në shumë shtete të SHBA-së, duke kërkuar nga autoritetet të rihapin ekonomitë e mbyllura nga pandemia e koronavirusit.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka sinjalizuar mbështetjen për protestat.

Ai ka thënë se masat e ndalimit në vende si në Minesota, Miçigan dhe Virgjinia ishin "shumë të ashpra".

Kryesuesja e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit, Nancy Pelosi, kritikoi zotin Trump për miratimin e protestave.

"Ai nuk ka bërë sa duhet për testimin, trajtimin, gjurmimin e kontaktit dhe izolimin për shkak të pandemisë", tha ajo për ABC.

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, njoftoi këtë javë se shteti do të zgjasë masat e qëndrimit në shtëpi deri më 15 maj.

"Ende duhet të sigurohemi që e mbajmë atë bishë nën kontroll", tha Cuomo.

SHBA-ja është bërë qendra e krizës së koronavirusit të ri Covid-19, me mbi 735,000 raste të të infektuarve dhe rreth 40,000 vdekje.

Koronavirusi i ri u shfaq për herë të parë në Kinë në fund të vitit të kaluar dhe më pas u shpërnda në pothuajse gjitha vendet e botës.

Guvernatorët në disa shtete kanë filluar diskutimet për të planifikuar rihapjen pas shenjave të ngadalësimit të përhapjes së virusit, por rajone të tjera mbeten në izolim të rreptë.

XS
SM
MD
LG