Ndërlidhjet

Emiratet e Bashkuara Arabe lehtësojnë masat gjatë muajit të Ramazanit


Dubai

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë njoftuar se do të lehtësojnë izolimin 24-orësh për muajin e Ramazanit, raporton BBC.

Kohëzgjatja e re e izolimit do të jetë nga 10 e mbrëmjes deri në 6 të mëngjesit. Banorët mund të dalin në pjesën tjetër të ditës.

Për tre javët e fundit, Dubai kishte vendosur një bllokim të rreptë, gjatë së cilës banorëve u kërkohej të qëndronin në shtëpi.

Të dy qytetet kryesore - Dubai dhe kryeqyteti Abu Dabi - gjithashtu po përgatisin një plan që së shpejti të rihapin qendrat tregtare.

Ata kanë lëshuar një seri udhëzimesh në prag të muajit të Ramazanit që përfshijnë mbajtjen e distancës fizike për dy metra në të gjitha hapësirat e përbashkëta.

Vizitorëve do t'u lejohet të bëjnë blerje maksimumi për tre orë dhe do të jetë e detyrueshme vendosja e maskës.

Sidoqoftë, lutjet e kongresit në xhami ende nuk do të lejohen në të gjithë Emiratet e Bashkuara Arabe.

Shërbimet e metrosë në Dubai pritet të fillojnë së shpejti operacionet.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë raportuar 8.756 raste me Covid-19 dhe gjithsej 56 vdekje.

XS
SM
MD
LG